Siłownia

#

Jak urządzić siłownię w domu?

  • 6 maja 2022
  • 0

Jest wiele osób, które nie mają w pobliżu siłowni lub nie mogą do niej chodzić. Są też tacy, którzy lubią ćwiczyć w domu, we własnym tempie. Jeśli więc chcesz urządzić siłownię w domu, masz ku temu świetną okazję. Najpierw jednak należy zwrócić uwagę na wskazówki, które przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Urządzenie siłowni w domu nie jest łatwe, w zależności od tego, co chcemy w niej mieć. Od przestrzeni wielofunkcyjnej po prawdziwą salę gimnastyczną ze sprzętem do ćwiczeń. Jest kilka rzeczy, o których należy pomyśleć przed stworzeniem własnej siłowni w domu.

siłownia domowa

Znajdź odpowiednią przestrzeń

Nie w każdym domu można stworzyć salę gimnastyczną. Jeśli jednak dysponujesz pomieszczeniem wielofunkcyjnym, z którego nie korzystasz zbyt często, może to być idealne miejsce. Wolne pomieszczenie to najlepszy sposób na stworzenie małej domowej siłowni. Pomieszczenie to powinno mieć dobrą wentylację, ponieważ będziemy w nim ćwiczyć i pocić się, dlatego lepiej, aby było w nim okno. Należy zmierzyć pomieszczenie, aby sprawdzić, ile jest w nim miejsca, ponieważ jeśli zamierzasz dodać maszyny, będziesz potrzebować trochę przestrzeni.

Przygotuj swój pokój

Po wybraniu pokoju który będzie służył jako nasza domowa siłownia, należy go uporządkować, aby nie zamienił się w miejsce pełne rzeczy. Oczywiście trzeba będzie dobrze pomalować ściany i zadać sobie pytanie, czy będzie się kłaść podłogę, czy tylko używać mat do ćwiczeń wykonywanych na podłodze. Zaleca się dodanie ewaporacyjnego odświeżacza powietrza, aby utrzymać pomieszczenie wolne od nieprzyjemnych zapachów. Lepszym rozwiązaniem jest używanie maty tylko od czasu do czasu.

kobieta uprawiająca  jogę

Dodaj jednostkę magazynową

Kolejną rzeczą, którą należy zrobić, jest posiadanie małego magazynu. Od zwykłej półki po szafę. Jest to istotne, ponieważ podczas ćwiczeń zazwyczaj używamy ciężarków, gumek, mat i innych akcesoriów sportowych. Musimy więc gdzieś to wszystko przechowywać, żeby nie było na środku. Podoba nam się pomysł posiadania otwartej półki, na której możemy wszystko przechowywać, takiej jak półka Kallax z Ikei.

Wybierz swoje maszyny

Każdy ma upodobanie do pewnych urządzeń gimnastycznych i może nawet ich nie potrzebować, jeśli uprawia się inne sporty, np. jogę. Dobrze jest jednak mieć urządzenie do ćwiczeń cardio, aby móc ćwiczyć w domu. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada, np. bieżnia, orbitrek czy rower treningowy. Jeśli zależy Ci na intensywnym treningu, polecamy zakup bieżni lub maszyny spinningowej, a jeśli chcesz uniknąć wybojów, masz do dyspozycji trenażer eliptyczny oraz zwykły rower treningowy. Najlepszym miejscem na umieszczenie urządzenia może być narożnik lub bok, tak aby nie zajmowało ono całej dostępnej przestrzeni.

trenująca kobieta

Zobacz także: Odchudzanie w domu - jak zacząć?

Mata do ćwiczeń

Mata ćwiczeniowa jest bardzo potrzebnym dodatkiem do ćwiczeń rozciągających i freestyle'owych. Wiele ćwiczeń fitness można wykonywać na podłodze, od przysiadów po deski. W Internecie można znaleźć wiele ćwiczeń podłogowych, które można wykonywać w domu, aby wykorzystać tę przestrzeń. Dlatego sprzęt do ćwiczeń powinien być umieszczony z boku lub w rogu, aby pozostawić miejsce na matę, na której można wykonywać te ćwiczenia.

Jakie akcesoria są potrzebne?

Wśród akcesoriów, które najbardziej przydadzą się w domowej siłowni, jest kilka ciekawych rzeczy. Zawsze potrzebne są jakieś sztangi, różne ciężary do zwiększania obciążenia. Można też kupić taśmę oporową, która umożliwia wykonywanie dużej liczby ćwiczeń. Z drugiej strony, można kupić ciężarki na nadgarstki i kostki, które zwiększają wysiłek fizyczny. Dostępne są również inne akcesoria, takie jak tarcze ślizgowe. Osoby uprawiające określone dyscypliny sportu, np. jogę, mogą kupić klocki podtrzymujące. Osoba trenująca powinna mieć też do dyspozycji inne akcesoria do ćwiczeń cardio, takie jak skakanka, która ułatwia wykonywanie ćwiczeń w domu.

trenująca kobieta

Jak dbać o siłownię domową?

Jeśli chodzi o siłownię w domu, trzeba nie tylko dysponować odpowiednią przestrzenią, ale także dbać o jej utrzymanie. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie siłowni. Po zakończeniu pracy należy zawsze wszystko zebrać i odłożyć na dane miejsce. Jeśli sprzęt zostanie zabrudzony lub pozostawimy na nim pot, lepiej wyczyścić go szmatką z mydłem, a następnie spłukać, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Z drugiej strony, należy myć podłogę co tydzień, wycierając ją, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Maszyny wymagają również konserwacji i częstego czyszczenia. Krótko mówiąc, jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy w domowej siłowni jest wiedza, jak utrzymywać wszystko z zachowaniem odpowiedniej higieny. Aby uniknąć zniszczenia akcesoriów, należy je czyścić i sprzątać każdego dnia użytkowania. Z drugiej strony, ważne jest dodawanie odświeżaczy powietrza, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów, oraz wietrzenie pomieszczenia.

Komentarze (0)