Siłownia

#

Siłownia a crossfit - co wybrać?

  • 10 maja 2022
  • 0

Pobudka po całym dniu pracy, poprawa kondycji, przyjemny przypływ energii oraz poczucie siły i pewności siebie każdego dnia - to główne powody, dla których ludzie chodzą na siłownię. Kiedyś ludzie chodzili na siłownię, aby rozwijać swoją siłę, dziś ta opcja została rozszerzona dzięki nowatorskiemu ruchowi zwanemu crossfit.

Zarówno trening indywidualny na maszynach, jak i zajęcia grupowe w strefie crossfit zapewnią Ci potrzebne ćwiczenia, a jeśli będziesz je wykonywać regularnie, osiągniesz dobre wyniki, które zobaczysz już po kilku pierwszych treningach. Obie metody treningu są samowystarczalne, mają swoje zalety i równie mało wad. Aby ułatwić Ci określenie swoich preferencji, przyjrzyjmy się im.

siłownia

Siłownia

Zacznijmy od ćwiczeń na siłowni. Trening na maszynach pozwala na realizację określonych zadań: przyrost masy, napompowanie określonych mięśni, pracę nad obszarami problemowymi itp. Miejscowa praca na symulatorach ma na celu wzmacnianie konkretnych mięśni, a jeśli chcesz napompować biceps, triceps, mięśnie brzucha, nóg itp. to takie podejście będzie bardzo skuteczne. Na siłowni sam regulujesz swój czas, przyjazd i wyjazd. Tutaj pracuje się samodzielnie, we własnym tempie, trybie i intensywności. Jeśli więc lubisz indywidualny trening, możliwość przebywania na siłowni "na własnych falach", a jednocześnie przyjemnie spędzać czas z korzyścią dla zdrowia, to siłownia jest dla Ciebie.

Do minusów należy zaliczyć stosunkowo monotonną pracę oraz fakt, że trening obwodowy nie ma przewagi nad konkurencją, jaką daje trening grupowy. Dlatego jedyną motywacją dla Ciebie będzie Twoja wewnętrzna motywacja i maksymalne zaangażowanie. Ćwicząc na siłowni, zwłaszcza bez trenera personalnego, wielu sportowców może łatwo pozwolić sobie na pobłażliwość: "nie chce mi się dzisiaj tego robić" lub "to trochę trudne, odpocznę więcej między kolejnymi podejściami", co zmniejsza efektywność procesu i odwraca uwagę od wyników. Jeśli jednak masz dobrego trenera, te kwestie można łatwo rozwiązać na sali gimnastycznej.

kobieta na siłowni

Crossfit

Crossfit to nowy trend w treningu funkcjonalnym. Zajęcia crossfitu odbywają się głównie w grupach i zawsze pod opieką trenera. Już sama nazwa "trening funkcjonalny" sugeruje, że będziesz coraz silniejszy we wszystkich podstawowych aspektach: sile, wytrzymałości, zwinności itd., a stały nadzór trenera pozwoli uniknąć kontuzji spowodowanych brakiem techniki lub umiejętności na początkowym etapie.

Crossfit jest wszechstronny i to właśnie przemawia do osób stawiających pierwsze kroki w fitnessie. Niezależnie od tego, jakie są Twoje cele, podczas każdego treningu stracisz mnóstwo kalorii i będziesz ćwiczyć wszystkie grupy mięśni, dzięki czemu całe ciało stanie się silniejsze i sprawniejsze. W crossficie staniesz się szczuplejsza, bardziej odporna i silniejsza.

Crossfit jest bardzo wszechstronny i odpowiedni dla każdego, od młodych do starszych. Pomimo tego, że trening jest bardzo intensywny, trener zawsze dozuje obciążenie, aby dostosować je do możliwości fizycznych zawodnika. Ponadto duża liczba ciekawych ćwiczeń i różnorodność niepowtarzających się kompleksów nie pozwoli Ci się nudzić podczas treningu. Kolejną zaletą crossfitu jest fakt, że w przeciwieństwie do siłowni, w strefie crossfit można rywalizować z innymi sportowcami o tytuł najszybszego i najsilniejszego "crossfittera dnia", co oczywiście jest bardzo motywujące, jeśli chodzi o wyniki.

Jedną z zalet treningu crossfit jest dość krótki (30-60 minut), ale bardzo efektywny trening. Jeśli masz mało wolnego czasu, crossfit z jego krótkimi, intensywnymi ćwiczeniami kompleksowymi może z łatwością zmieścić się w Twoim planie zajęć.

Jedyną wadą tego szkolenia jest to, że rozpoczęcie szkolenia nie zależy od Ciebie, ale od harmonogramu grupy.

crossfit

Podsumowując, zarówno siłownia, jak i crossfit to świetny sposób na to, by stać się lepszym, ładniejszym i silniejszym. Co będzie dla Ciebie najlepsze - Ty decydujesz. Najważniejsze to trenować, mieć motywację, słuchać i kochać swoje ciało, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać!

Komentarze (0)