Porady treningowe

#

Jak korzystać z bieżni: instrukcje dla początkujących

 • 22 kwietnia 2022
 • 0

Każda siłownia i klub fitness ma bieżnię, a niektórzy kupują ją do domu. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, najlepiej jest wcześniej zapoznać się z podstawami, aby wiedzieć, jak samodzielnie korzystać z bieżni w domu lub na siłowni.

Praktycznie każda bieżnia wyposażona jest w podstawowe funkcje, a w tym artykule postaramy się omówić te, które z pewnością znajdują się w zestawie opcji każdej bieżni.

bieżnie

Jak skonfigurować bieżnię na siłowni: tryby, funkcje i programy

Jak włączyć bieżnię na siłowni?

W przypadku bieżni mechanicznych nie ma żadnych specjalnych sztuczek: rozpoczynają się one od chodzenia, a ich czujniki i zestaw funkcji są podobne do bieżni elektrycznych.

Bieżnie elektryczne mają szeroki wyświetlacz z podpisanymi przyciskami. Czasami można wybrać żądany język na wyświetlaczu, ale większość bieżni jest już ustawiona na język angielski.

Aby włączyć bieżnię, wykonaj następujące czynności:

 • stań na płozach bocznych, chwycić za uchwyty;

 • naciśnij Quick Start (zwykle największy przycisk) i wejdź na bieżnię;

 • zacznij chodzić lub biegać;

 • jeśli chcesz zmienić tryb, przełączaj dźwignie lub przyciski "+" i "-";

 • aby zatrzymać ruch bieżni, naciśnij ponownie przycisk szybkiego uruchamiania lub największy przycisk, często z ikoną włączania lub słowem Stop.

Jak korzystać z bieżni w siłowni: podstawowe instrukcje

Na konsoli zwykle znajdują się następujące przyciski:

 • Training profile, Mode, Program - są to przyciski służące do wybierania i ustawiania profili, trybów i programów treningowych;

 • Speed - prędkość: dwa przyciski strzałek w górę/w dół lub przyciski "+" "-";

 • Incline - oznacza nachylenie, mierzone w stopniach i zwykle przełączane za pomocą strzałek;

 • Select - często odpowiada za wybór programu lub trybu;

 • Enter - potwierdzenie wyboru programu, przejście do nowego trybu, uruchomienie opcji;

 • Pause - wstrzymuje program bez resetowania ustawień. W przeciwieństwie do przycisku Stop, umożliwia on powrót do poprzedniego trybu i rozpoczęcie pracy od tego samego miejsca.

bieżnia

Ustawianie programów na bieżni w siłowni

Nauka korzystania z bieżni jest łatwa! Główne opcje interfejsu bieżni elektrycznej zawierają następujące przyciski służące do wprowadzania indywidualnych danych:

 • Sex - twoja płeć, M (Mężczyzna), F (Kobieta);

 • Age - Twój wiek;

 • Weight - waga użytkownika;

 • Jog speed - prędkość chodzenia lub biegania;

 • Sprint intervals - prędkość biegu w fazie sprintu, w przypadku opracowywania programu treningu interwałowego.

Dostosowywanie bieżni do własnych potrzeb rozpocznij od biegu próbnego: włącz bieżnię i spróbuj wyregulować jej prędkość. Jeśli nie ma problemów z jego włączeniem, zacznij wprowadzać swoje dane, aby stworzyć indywidualny program. Zwróć uwagę na panel bieżni: niektóre bieżnie posiadają szczegółową instrukcję, która krok po kroku pokazuje kolejne czynności.

Istnieją również bieżnie, które mają szybki dostęp do przycisków regulacji prędkości i nachylenia, zwykle mierzonych w jednostkach (maksymalna prędkość i nachylenie to 14-20).

Nachylenie należy zmniejszać i zwiększać stopniowo, aby organizm miał czas na dostosowanie się do prędkości, a tętno i oddech nie były ze sobą sprzężone.

Niektóre bieżnie mają osobne przyciski do obsługi określonych programów podstawowych, a inne mają funkcję korygowania wprowadzonych danych osobowych: bieżnia znajdzie odpowiedni dla Ciebie trening.

bieżnia

Sprawdź: Rower stacjonarny czy orbitrek - co wybrać?

Podstawowe programy i tryby pracy

Funkcja złącza USB jest wygodna dla osób regularnie ćwiczących. Nie musisz już za każdym razem ustawiać bieżni i wprowadzać danych treningowych.

Nauczenie się, jak stworzyć osobisty program treningowy, pozwoli Ci zaoszczędzić czas w przyszłości i będziesz mógł ćwiczyć bez pomocy trenera.

Bieg pod górę

Na wyświetlaczu często pojawia się informacja o wzniesieniu. Trening symuluje wspinaczkę pod górę: nachylenie i obciążenie stopniowo wzrastają, ale po osiągnięciu połowy treningu (szczyt wzgórza), nachylenie i obciążenie zaczynają się zmniejszać, tak jakbyś schodził ze wzniesienia.

Strefa tętna

Określ swoje tętno i oblicz wartości procentowe: np. przy 60-70% tętna powinieneś trenować, aby uzyskać optymalne spalanie tłuszczu, musisz trenować przy 60-70% tętna.

W programie ustawia się zakres tętna (powiedzmy 117-145), aby ćwiczący mógł delikatnie dostosować obciążenie przy wyjściu. Ten rodzaj treningu jest odpowiedni dla wytrzymałości i procesu spalania tłuszczu.

Trening wytrzymałościowy

Trening wytrzymałościowy ze stopniowym zwiększaniem prędkości: przez pewien czas (jedna czwarta treningu) biegniesz z maksymalną wydajnością. Ten program nie jest odpowiedni dla początkujących, ale należy go rozpocząć dopiero wtedy, gdy po regularnych ćwiczeniach na siłowni jest się wystarczająco silnym.

Test sprawności fizycznej

Test sprawności fizycznej mierzy poziom sprawności fizycznej użytkownika i na tej podstawie ocenia jego kondycję fizyczną i wytrzymałość.

Fat burn (tryb spalania tłuszczu)

Ten tryb jest najczęściej ćwiczony przy maksymalnym obciążeniu, ale nie jest odpowiedni dla wszystkich: przy wysokim tętnie organizm przestaje spalać tłuszcz i przełącza się na tryb oszczędzania energii. Odpowiednie dla wytrenowanych sportowców. Najlepszym sposobem na utratę wagi jest stosowanie treningu interwałowego w określonej strefie tętna.

Cardio

Trening odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i dla sportowców. Jest on oznaczony na wyświetlaczu przyciskiem "cardio" i jest przeznaczony do ćwiczeń wytrzymałościowych i sercowo-naczyniowych. Optymalny program na pierwszy trening na bieżni.

Trening docelowy

Trening docelowy to wyświetlenie dystansu/kalorii/czasu - wartości które są ustalonym przez nas celem.

bieżnia

Proces ustalania programów różni się w zależności od modelu bieżni, ale zazwyczaj są one podzielone na grupy: spalanie tłuszczu, trening pośladków, trening nóg, trening wszystkich grup mięśni, zajęcia dla dzieci/kobiet w ciąży/osób starszych.

Wybierz odpowiedni tryb na wyświetlaczu i rozpocznij tworzenie treningu zgodnie z podanymi instrukcjami. Pamiętaj, że każda bieżnia jest wyposażona w przycisk bezpieczeństwa, który zatrzymuje lub wstrzymuje pracę bieżni i umożliwia przerwanie treningu bez dotykania wyświetlacza.

Niektóre bieżnie mają przycisk FAN, który włącza wentylator zapobiegający przegrzaniu.

Szybki marsz lub bieg to bardzo skuteczne ćwiczenie kardio dla Twojego organizmu! Dbaj o kondycję i o siebie!

Komentarze (0)