Blog

#

25 powodów, dlaczego nie chudniesz chodząc na siłownie

 • 5 maja 2022
 • 0

"Co robię źle?" - zadajesz sobie pytanie. Być może stosujesz dietę i ćwiczysz na siłowni, ale na horyzoncie nie widać żadnych rezultatów. Nie wpadaj od razu w rozpacz - oprócz diety i ćwiczeń może być wiele innych wyjaśnień tego zjawiska. W dzisiejszym artykule omawiamy ten problem.

25 powodów, które mogą utrudniać utratę wagi mimo uczęszczania na siłownie

 1. Picie zbyt małej ilości wody

Brzmi to elementarnie, ale wiele osób nadal ignoruje znaczenie picia wystarczającej ilości płynów. Woda nie tylko przyspiesza metabolizm, ale także pomaga nie przejadać się i czuć się bardziej energicznie.

Woda

 1. Przeceniasz swój poziom aktywności fizycznej

Spacer z psem przez 15 minut i wchodzenie po schodach to z pewnością lepsze rozwiązanie niż nic, ale nie wystarczy do utraty wagi. Uprawiaj ćwiczenia aerobowe przez co najmniej 30 minut dziennie. Spróbuj różnych rodzajów ćwiczeń: klasycznego treningu cardio, treningu obwodowego lub jazdy na rowerze.

 1. Przejadasz się

Panuje powszechne błędne przekonanie, że można jeść zdrową żywność w nieograniczonych ilościach, ale to nieprawda. Orzechy, awokado, pełne ziarno i oliwa z oliwek to zdrowa i pełnowartościowa żywność, ale jest ona kaloryczna. Chociaż składniki odżywcze w tych produktach są o wiele lepsze niż w śmieciowym jedzeniu, energia to wciąż energia. A jeśli spożywasz jej więcej niż potrzebujesz, w jakiejkolwiek postaci, nadmiar zamienia się w tłuszcz.

 1. Wykonujesz tylko ćwiczenia cardio

Na wypadek, gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, że samo ćwiczenie cardio nie jest najskuteczniejszym sposobem spalania tłuszczu. Trening siłowy ma znacznie silniejszy wpływ na tempo przemiany materii i pomaga budować mięśnie, co ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi. Ponadto kalorie spalane są po treningu, a nie tylko w jego trakcie, jak w przypadku bieżni.

jogging

 1. Ćwiczysz na pusty żołądek

Może to być pomocne przed porannym treningiem aerobowym, ale regularne ćwiczenia na pusty żołądek powodują, że organizm zużywa tkankę mięśniową na energię. W tym przypadku poruszasz się w błędnym kole. Ponadto, z powodu braku energii trening będzie spowolniony i niekompletny.

 1. Twój partner nie popiera Twojego nowego stylu życia

Trudno jest oprzeć się pokusie, gdy twój partner ciągle zamawia ci pizzę do domu lub namawia cię do spania zamiast wyjścia na trening. Dobrze jest zacząć od rozmowy i wyjaśnienia swojego stanowiska.

 1. Wykluczyłeś z diety całe grupy pokarmów

Pomijanie węglowodanów lub całkowite unikanie nabiału to zazwyczaj zła decyzja. W ten sposób nie tylko pozbawiasz się ważnych składników odżywczych i witamin, ale także wywołujesz częste napady głodu z powodu braku energii. Staraj się zwracać większą uwagę na kontrolę wielkości porcji i zostawiaj wszystkie ważne i podstawowe pokarmy, które zawierają węglowodany złożone, białka i tłuszcze.

 1. Nie wysypiasz się

Sen jest kolejnym niedocenianym czynnikiem wpływającym na utratę wagi. Potrzebujesz czasu, aby odzyskać energię po ćwiczeniach. Ponadto podczas snu budowane są mięśnie.

niewyspany mężczyzna

 1. Nie jesz wystarczająco dużo warzyw

Warzywa są skarbnicą błonnika. Są one wyjątkowym pożywieniem, którego można jeść dużo, ponieważ zawierają dużo błonnika. Błonnik syci i reguluje proces trawienia, co jest bardzo ważne dla metabolizmu i procesu odchudzania.

 1. Jesz podczas innych zajęć

Jedzenie przy komputerze lub podczas spaceru nie jest dobrym nawykiem. Kiedy koncentrujesz się na jedzeniu, smakuje Ci ono bardziej i pozostajesz syty, ale podczas innych czynności wydaje Ci się, że jedzenie Cię omija - to prowadzi do przejadania się.

 1. Nosisz workowate ubrania

Zaskoczony? Grube ubrania sprawiają, że czujesz się komfortowo, ale nie widzisz, jak wygląda Twoje ciało, i zniechęca Cię nagłe pojawienie się dodatkowych kilogramów podczas przymierzania kostiumu kąpielowego. Staraj się nie nosić tych ubrań 24/7, ale raczej rozcieńczaj swoją garderobę rzeczami, które podkreślą Twoją sylwetkę.

 1. Nie masz żadnego planu

To tak, jakbyś był na diecie, ale tak naprawdę nie możesz nic o tym powiedzieć. Brzmi znajomo? To prosta droga do niezrozumienia, jak przebiega proces. Opracuj plan diety i ćwiczeń, przestrzegaj go i zapisuj wszystkie wyniki. Może ci w tym pomóc trener personalny

 1. Uwielbiasz kaloryczne sosy i dressingi

Sałatka to niskokaloryczne, zdrowe danie, ale kupiony w sklepie dressing, masło lub garść suszonych owoców mogą w mgnieniu oka podwoić jej wartość energetyczną.

Sosy

 1. Nie jesz śniadań

Wiele badań dowiodło, że osoby jedzące śniadanie chudną szybciej i osiągają lepsze wyniki niż osoby, które je pomijają. Jedzenie rano jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ uruchamia metabolizm, a tym samym proces utraty wagi. Najlepiej jest włączyć do śniadania pokarmy białkowe i błonnik.

 1. Nie masz kontroli nad swoimi porcjami

Na początku diety szczególnie ważne jest mierzenie porcji, aby wiedzieć, ile się rzeczywiście je. Może Ci się wydawać, że zjadłeś tylko 100 gramów ryżu, podczas gdy w rzeczywistości porcja ważyła 300 gramów.

 1. Jesz bezmyślnie

Podczas jedzenia skupiaj się wyłącznie na swoim talerzu. Nie staraj się w pośpiechu pochłonąć całej zawartości w ciągu kilku minut i nie próbuj zjeść wszystkiego naraz. Zawsze przeznaczaj czas na posiłki.

 1. Nie rozdrabniasz jedzenia na kawałki

Trudno w to uwierzyć, ale badania wykazują, że pokrojone jedzenie jest bardziej sycące niż pełnowartościowe.

 1. Nadal pijesz napoje gazowane

Nie ma tu nic do wyjaśnienia: po prostu pijesz cukier, który wcale nie syci, a jedynie dodaje kalorii.

napojegazowane

 1. Za mało jesz

Kontrola porcji jest konieczna pod każdym względem i nie jada się łyżeczką. Nadmierne ograniczanie kalorii doprowadzi jedynie do załamania i chęci zjedzenia większej ilości na kolację lub przekąskę.

 1. Nie zostawiasz sobie zbyt wiele czasu na przyjemności

Upewnij się, że masz czas na odpoczynek i relaks. Stres utrudnia postępy na różne sposoby, od zwykłego wyczerpania emocjonalnego po wytwarzanie hormonów pobudzających apetyt.

 1. Jesteś uzależniony od odtłuszczonej żywności

Większość producentów, którzy usuwają tłuszcz z produktów, dodaje do nich coś jeszcze. Niezależnie od tego, czy jest to cukier, czy skrobia, "lekkie" jedzenie sprawi, że będziesz miał ochotę na jeszcze więcej jedzenia. Lepiej kupić twarożek lub inny produkt o normalnej, naturalnej zawartości tłuszczu, a spożyjesz mniej kalorii, niż przekornie szukać 0%.

 1. Nie prowadzisz dzienniczka żywieniowego

Jest to warunek konieczny do skutecznego odchudzania. Dzienniczek żywieniowy otwiera oczy na prawdziwy obraz diety i nawyków żywieniowych, bez zrozumienia których nie da się niczego zmienić.

 1. Zbyt częste spożywanie posiłków w kawiarniach i restauracjach

Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego jest to szkodliwe dla diety. Najpierw pierwszy, potem drugi, a następnie deser. Do tego dochodzi kawa ze śmietanką, lody i owoce. A jeśli jesteś z przyjaciółmi, na koniec napij się wina. Wyjście do ulubionej restauracji to świetny sposób na relaks, ale jeśli robisz to prawie codziennie, nie powinieneś się dziwić, że kilogramy nie znikają.

restauracja

 1. Nie robisz cheat meal

Nie ma nic złego w zjedzeniu raz w tygodniu kawałka ciasta. Dni wolne od jedzenia, czyli cheat meals, pomagają utrzymać stabilny stan emocjonalny, a nawet mogą przyczynić się do utraty wagi, ponieważ dajesz swojemu organizmowi sygnał, że nie odczuwasz głodu.

 1. Nie odżywiasz się odpowiednio po treningu

Nie mówimy tu o pełnym posiłku, który pojawia się 1,5 godziny po sesji, ale raczej o przekąsce. Spożywasz go bezpośrednio po treningu, a jego wartość kaloryczna nie powinna przekraczać 150 kcal. Może to być banan lub koktajl proteinowy, ale nie chcesz objadać się byle czym zaraz po przekroczeniu progu szatni.

Komentarze (0)