Siłownia

#

Rower stacjonarny czy orbitrek - co wybrać?

  • 25 kwietnia 2022
  • 0

Wybór nie zawsze jest łatwy i nie do końca wiadomo, na czym trening będzie skuteczniejszy - na rowerze czy na orbitreku oraz jakie są między nimi różnice. Czy orbitrek jest skuteczniejszy w odchudzaniu niż rower treningowy? Który trenażer eliptyczny jest lepszy do ćwiczeń i utrzymania dobrej formy? A który z nich jest lepszy dla napięcia mięśni? Albo co wybrać podczas rehabilitacji? Aby pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru, skorzystaj z naszych porad i poznaj zalety każdego urządzenia do ćwiczeń kardio!

orbitrek

Orbitrek czy rower stacjonarny - co wybrać, aby utrzymać dobrą formę?

Orbitrek (zwany też jako trenażer eliptyczny) i rower stacjonarny to urządzenia do ćwiczeń kardio, które oferują następujące korzyści:

  • Ćwiczą one układ sercowo-naczyniowy (głównie serce i naczynia krwionośne odpowiedzialne za krążenie) i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy.

  • Oba zwiększają wytrzymałość, czyli zdolność do wytrzymywania dużego wysiłku fizycznego przez długi czas.

  • Ćwiczenia na trenażerze eliptycznym i rowerze treningowym są bezpieczne dla stawów i pod tym względem są bardziej zalecane niż bieganie, które może powodować ból lub urazy bioder, kolan i kostek, ponieważ stopy absorbują od dwóch do trzech razy ciężar ciała przy każdym kroku.

Oba urządzenia kardio są odpowiednie do treningu i utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Żadne z nich nie jest lepsze, są po prostu inne. Orbitrek jest bardziej wymagający, ponieważ angażuje całe ciało, podczas gdy rowerek treningowy to głównie trening dolnych partii ciała i pozwala na siedzenie podczas ćwiczeń.

Dla osób starszych, które chcą zachować sprawność fizyczną lub poddać się rehabilitacji, bardziej odpowiedni jest rower stacjonarny niż orbitrek. Na przykład w przypadku rehabilitacji kolana, w niektórych przypadkach trenażer eliptyczny może nie być zalecany (w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem). Dla innych wszystko zależy od tego, jakie są Twoje cele: utrata wagi, ujędrnienie mięśni? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Co powinieneś wiedzieć?

Na trenażerze eliptycznym lub rowerze treningowym należy ćwiczyć co najmniej 10 minut, a najlepiej od 30 do 45 minut, aby zmaksymalizować korzyści płynące z ćwiczeń dla organizmu i zdrowia.

trenażer eliptyczny

Sprawdź też: Jak korzystać z bieżni: instrukcje dla początkujących

Co jest lepsze do ujędrniania mięśni - orbitrek czy rower stacjonarny?

Rowerek treningowy i orbitrek to urządzenia kardio, a nie urządzenia do ćwiczeń siłowych! Pomogą Ci one ujędrnić nogi i pośladki, ale nie pomogą Ci podwoić masy mięśniowej. Te urządzenia kardio nie są przeznaczone dla kulturystów!

  • Na rowerze treningowym pracują przede wszystkim uda i łydki. Ćwiczone są również ramiona, zwłaszcza biceps i triceps, ponieważ pomagają one utrzymać prostą postawę na rowerze treningowym, co ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu bólom pleców. Aby zaangażować pośladki, należy zwiększyć opór roweru, stanąć na pedałach i ćwiczyć bez siadania na siodełku!

  • Trenażer eliptyczny ćwiczy dolne i górne partie ciała (około 80% mięśni ciała). W górnej części ciała: mięśnie grzbietu (szerokie plecy), ramion (biceps i triceps), klatki piersiowej (pecs) i brzucha (abs). Jeśli chodzi o dolne partie mięśni, są to: pośladki, mięśnie ud (ścięgna tuż poniżej mięśni pośladkowych i czworogłowych) oraz nóg (łydki i mięsień piszczelowy przedni). Gdy trzymasz stałe ramiona przed trenażerem eliptycznym i zatrzymujesz ruch ramion, eliminujesz pracę mięśni górnej części ciała, a bardziej pracujesz nad pośladkami, udami, nogami i mięśniami brzucha. Od czasu do czasu zaleca się dodanie ćwiczeń ramion w celu pracy innych mięśni.

Podsumowując, jeśli Twoim celem jest praca nad udami i wzmocnienie pośladków, zarówno orbitrek, jak i rowerek treningowy będą dla Ciebie odpowiednie. Jeśli jednak chcesz pracować również nad ramionami i utrzymać górne partie ciała w dobrej kondycji, proponujemy wybrać orbitrek.

Co powinieneś wiedzieć?

Im bardziej zwiększasz opór podczas pedałowania na rowerze lub trenażerze eliptycznym, tym bardziej angażujesz mięśnie. Zbyt mały opór nie spowoduje pracy mięśni, a zatem efekt będzie bardzo słaby.

rowerek

Orbitrek czy rower stacjonarny na odchudzanie?

Zarówno trenażer eliptyczny, jak i rower stacjonarny pozwolą Ci skutecznie schudnąć! Liczba spalonych kalorii zarówno na rowerze eliptycznym, jak i stacjonarnym zależy w znacznym stopniu od intensywności ćwiczeń i czasu trwania treningu.

Który z nich spala więcej kalorii?

1 godzina treningu Spalone kalorie
Rower treningowy, niskie, średnie lub wysokie tempo Od 400 kcal do 750 kcal
Orbitrek, niskie, średnie lub wysokie tempo Od 455 kcal do 830 kcal

Trenażer eliptyczny pozwala spalić o 15% więcej kalorii niż rower treningowy. W rzeczywistości na rowerze eliptycznym mięśnie całego ciała pracują przez cały czas, podczas gdy na rowerze treningowym użytkownik znajduje się w pozycji siedzącej. Jednak, jak pokazują powyższe wartości, różnica polega głównie na intensywności. Spalisz o wiele więcej kalorii, wykonując bardzo intensywny trening na orbitreku, niż ćwicząc spokojnie na rowerze stacjonarnym.

W ostatecznym rozrachunku pod względem spalonych kalorii orbitrek pokonuje rower treningowy. Różnica nie jest jednak duża, a przy regularnych i intensywnych ćwiczeniach można schudnąć przy użyciu obu urządzeń. Jeśli chcesz spalić kalorie, musisz się wysilić!

trenażer eliptycnzy

Wnioski i inne ważne kryteria do rozważenia

Jak widać, trenażery eliptyczne i rowery treningowe są do siebie bardzo zbliżone: oba pozwalają na kontynuację treningu cardio, utrzymanie kondycji i zwiększenie wytrzymałości bez uszkodzenia stawów, spalanie kalorii, utratę wagi i wreszcie budowę mięśni. Pozostają jednak dwa kryteria wyboru i tu wygrywa rower treningowy: przestrzeń i cena! W rzeczywistości rower stacjonarny zajmuje mniej miejsca (1 m długości, 50 cm szerokości i 1 m 30 wysokości) niż trenażer eliptyczny (1 m 50 długości, 60 cm szerokości i 1 m 60 wysokości). Przy wyborze należy również wziąć pod uwagę te dwa ostatnie kryteria! 

Komentarze (0)