Porady treningowe

#

Czym jest trening Pilates i jakie są jego zalety?

  • 12 maja 2022
  • 0

Trening Pilates został wprowadzony w latach 20. ubiegłego wieku jako specyficzny obszar rehabilitacji tancerzy i sportowców po urazach. Jej założycielem był Joseph Pilates, który przedstawił światu program skutecznych ćwiczeń pomagających w szybkim i bezbolesnym powrocie do zdrowia.

Obecnie Pilates jest bardziej postrzegany jako metoda skutecznego ujędrnienia sylwetki, poprawy postawy i zwiększania koordynacji ciała. A ponieważ ćwiczenia nie powodują wstrząsów, są bezpieczne także dla starszych dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli jednak chcesz szybko schudnąć, powinieneś wybrać bardziej aktywny sport, z ćwiczeniami aerobowymi lub siłowymi.

trening pilates

Co to jest Pilates?

W przeciwieństwie do fitnessu, Pilates jest zestawem ćwiczeń zaprojektowanych w celu rozwijania mięśni i zwiększania jędrności ciała. Regularne ćwiczenia korygują postawę i poprawiają koordynację. Mięśnie stają się bardziej elastyczne, poprawia się ruchomość stawów i elastyczność kręgosłupa.

Zajęcia Pilates koncentrują się na kontroli techniki oddychania i mięśni brzucha. Skuteczność treningu osiąga się nie przez ilość wykonywanych ćwiczeń, ale przez ich jakość. Specjalne głębokie oddychanie i precyzyjne ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha, miednicy i pleców.

Bardzo ważne jest przestrzeganie techniki wykonywania ćwiczeń, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć rezultaty. Celem Pilatesu jest raczej wzmocnienie i ujędrnienie mięśni, ale nie zapewnia on ćwiczeń siłowych ani aerobowych.

Główną zaletą Pilatesu jest równowaga mięśniowa, która zmniejsza prawdopodobieństwo urazów. Podczas gdy trening siłowy i cardio polega na ukierunkowaniu na określone grupy mięśni, Pilates pracuje nad mięśniami równomiernie.

Co istotne, w wyniku ćwiczeń znikają przewlekłe bóle kręgosłupa. Kręgosłup rozciąga się dzięki wzmocnieniu gorsetu mięśniowego i większej ruchomości kręgów. To właśnie kosztem tego następuje korekta postawy, a nawet pewne zwiększenie wzrostu.

Pilates, podobnie jak joga, to także filozofia. Jednolity, pozytywny ruch umysłu i ciała. Równowaga duchowa osiągana poprzez wysiłek fizyczny i moralny. Zaangażowanie w osiągnięcie celu i jego realizacja.

Historia Pilates

Od samego początku pilates był dyscypliną dostępną tylko dla nielicznych - sportowców, tancerzy i artystów. Nawet bez konkretnej wiedzy sam J. Pilates miał intuicyjną koncepcję "pępka do kręgosłupa" - symbolizującą mechanizmy obronne organizmu. Ćwiczenia te aktywnie pracują nad mięśniami poprzecznymi brzucha i angażują wszystkie mięśnie głębokie, dzięki czemu ciało staje się bardziej napięte, jędrne i piękne.

Joseph Pilates prowadził zindywidualizowany trening, w którym stosowano specjalne ćwiczenia w zależności od urazu lub stanu zdrowia. Na przestrzeni lat, po śmierci założyciela, metoda ewoluowała, wykorzystując najlepsze doświadczenia trenerów i najnowsze odkrycia medyczne.

Obecnie pilates jest dostępny i wręcz zalecany dla prawie każdego - niezależnie od wieku czy kondycji. Trening pomaga w szybkim powrocie do zdrowia po urazach stawów rąk i nóg oraz kręgosłupa.

trening pilates

Korzyści z treningu Pilates

Głównym celem treningu jest przywrócenie ruchomości i naturalnej elastyczności kręgosłupa i stawów, wokół których tworzą się piękne, napięte, wydłużone mięśnie. W rezultacie kręgosłup odzyskuje swoją normalną pozycję, a dyski kręgosłupa odzyskują swoje właściwości amortyzujące.

Pilates daje elastyczność i swobodę ruchu. Efekt ten uzyskuje się dzięki regularnym i prawidłowym ćwiczeniom.

Główne korzyści płynące z Pilatesu to:

  • Uzyskasz piękne, elastyczne ciało z elastycznymi mięśniami. W ten sposób można uniknąć wyraźnej definicji mięśni i nadmiernego rozciągania.

  • Wyrównanie i stabilizacja kręgosłupa. Udowodniono, że zajęcia Pilatesu łagodzą bóle pleców i dolnej części kręgosłupa.

  • Praca głębokich mięśni brzucha. Tłuszcz zostaje usunięty, a brzuch staje się bardziej płaski i jędrny.

  • Poprawia postawę ciała. Wyprostowanie kręgosłupa poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych, eliminuje ból pleców.

  • Zmienia się kształt ciała. Linie ciała są rozciągnięte i wymodelowane, zwłaszcza w najbardziej problematycznych miejscach - na brzuchu i biodrach. Znika masywność, a sylwetka wydaje się lżejsza.

  • Bezpieczeństwo treningu - ćwiczenia są zalecane w rehabilitacji po urazach stawów i kręgosłupa, a także w profilaktyce.

  • Głębokie oddychanie zwiększa krążenie krwi, poprawia objętość płuc. Zmniejsza depresję, normalizuje sen. Znika nieprzyjemne uczucie niepokoju.

  • Zwiększa elastyczność i ruchomość stawów. Każdy ruch w Pilatesie ma na celu bezpieczne rozciągnięcie mięśni i zwiększenie ruchomości stawów.

  • Ciśnienie krwi ulega obniżeniu, a układ sercowo-naczyniowy pracuje lepiej, co jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia organizmu.

  • Poprawia się koordynacja i równowaga ciała. Już po kilku sesjach poczujesz, że Twoje ruchy są bardziej precyzyjne, a chód lżejszy.

  • Niweluje się nierównowagę mięśniową - ćwiczenia angażują wszystkie grupy mięśniowe. Pracuje się całym ciałem, a nie tylko jego częściami.

  • Pilates jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności. Szczególną zaletą jest to, że mogą je wykonywać nawet osoby z zaburzeniami układu ruchowego.

  • Niektóre ćwiczenia można wykonywać również w czasie ciąży. Silne mięśnie elastyczne pomagają zmniejszyć napięcie w dolnej części pleców, a prawidłowe głębokie oddychanie i dobre rozciąganie ułatwiają poród.

trening pilates

Pilates dla figury

Jakie korzyści dla organizmu przynosi Pilates? Ciało czuje się lżejsze i szczuplejsze. Głęboki trening mięśni zwiększa ich elastyczność, co nieuchronnie wpływa na kontury ciała. Poprawia się postawa ciała - ramiona prostują się, znika pochylenie i zwiększa się wzrost.

Szczególnie widoczne zmiany pojawiają się na brzuchu i biodrach. Zniknęły charakterystyczne złogi na zewnętrznej linii ud i wizualna "ciężkość". Dzięki wydłużeniu mięśni osoba staje się wyraźnie wyższa i szczuplejsza.

Pilates dla kobiet

Zajęcia Pilatesu dla kobiet pomagają również wzmocnić mięśnie dna miednicy, ponieważ są one w szczytowej formie. Dzięki temu można uniknąć jednego z głównych problemów wieku starczego (samoistnego wycieku moczu). Kolejną zaletą Pilatesu jest to, że nie ma przeciwwskazań do jego uprawiania przez kobiety w ciąży.

No i oczywiście - poczucie zadowolenia z własnego wyglądu i samopoczucia.

Pilates dla ciała

Bez wątpienia uprawianie Pilatesu nie jest czymś abstrakcyjnym, ale przynosi bardzo konkretne korzyści dla ciała. Wyprostowanie i wydłużenie kręgosłupa sprawia, że narządy wewnętrzne wracają na swoje miejsce i zaczynają normalnie funkcjonować. Praca poprawia pracę wątroby, nerek, przewodu pokarmowego, układu krążenia. Zwiększa się objętość płuc, a co za tym idzie, objętość krwi.

Najbardziej zauważalny jest wpływ pilatesu na stawy. Dzięki stopniowemu rozciąganiu mięśni i więzadeł zwiększa się ruchomość stawów. Z tego względu jest zalecany do rehabilitacji po urazach.

Czy można schudnąć dzięki Pilatesowi?

Prawdopodobnie słuszne jest stwierdzenie, że dzięki Pilatesowi nie można szybko schudnąć. Osoby, które chcą schudnąć w jak najkrótszym czasie, powinny uprawiać bardziej aktywne formy fitnessu. Pilates jest bardziej łagodny i stopniowy dla ciała.

Dzięki regularnym ćwiczeniom ciało staje się jędrniejsze i bardziej elastyczne, a objętość ulega zmniejszeniu. Linie ciała stają się ostrzejsze, luźny i niewyraźny wygląd zewnętrzny stopniowo ustępuje miejsca bardziej atrakcyjnemu kształtowi.

Jeśli mówimy o odchudzaniu, to tak - można schudnąć. Należy jednak przestrzegać dwóch warunków - wprowadzić ograniczenia w jedzeniu i nie spieszyć się. Ponownie, nie można się głodzić, ponieważ trzeba ćwiczyć z odpowiednim obciążeniem.

Ile kalorii spala trening Pilates

Godzina ćwiczeń spala około 250-300 kcal. Trening cardio lub siłowy spala około 300-500 kcal, a jeśli ćwiczysz zbyt intensywnie, możesz stracić nawet 750 kcal.

Z danych wynika, że Pilates nie jest dobrym sposobem na utratę wagi. Jeśli jednak stosujesz określoną dietę, szansa na utratę wagi (powiedzmy, że zyskasz dobrą kondycję) jest dość duża.

Komentarze (0)