Siłownia

#

Po czym poznać dobrą siłownie? Jaką siłownię wybrać?

 • 16 maja 2022
 • 0

Dla wielu osób nowe życie zaczyna się w poniedziałek - pierwszy dzień pracy to także dzień, w którym odkładają na później pójście na siłownię. Jest to szczególnie widoczne na początku wiosny, kiedy wszyscy chcą "schudnąć do lata" lub po prostu poprawić swój stan zdrowia, nadszarpnięty przez hipowitaminozę. Nasuwa się więc pytanie: "Jak wybrać siłownię?".

Jak wybrać siłownię - wyznaczanie nieoczywistych priorytetów

Gdzie, jeśli nie na siłowni, panuje atmosfera sprzyjająca aktywnemu uprawianiu sportu? Wokół są tylko osoby ćwiczące i sportowcy. Większość ludzi nie wie, jaką siłownię wybrać dla siebie: szukają największej, najbardziej wyszukanej, z basenem, sauną i przyjaznym administratorem... Jednak w rzeczywistości są to tylko ostatnie ważne punkty przy wyborze miejsca do ćwiczeń.

siłownia

Lokalizacja siłowni

Dobrze jest wybrać siłownię, do której można dojść pieszo. Bardzo kuszące jest reklamowanie luksusowego (i nawet niezbyt drogiego) klubu fitness poza miastem, ale musisz być szczery ze sobą: ile razy masz energię i czas, aby tam dotrzeć?

Nawet jeśli masz samochód, nie możesz wykluczyć korków, nieprzewidzianych awarii i zwykłego ludzkiego lenistwa. A jeśli korzystasz z transportu publicznego, perspektywa jazdy autobusem przez godzinę w jedną i godzinę w drugą stronę przestanie Ci się podobać po 2-3 sesjach.

Rzeczywistość: Im bliżej domu znajduje się siłownia, tym częściej będziesz do niej chodzić. Najlepiej, aby znajdował się on pomiędzy pracą a domem. Najszczęśliwsi mogą znaleźć siłownię obok lub w odległości krótkiego spaceru.

Nawet jeśli nie ma w nim pryszniców, dużej liczby urządzeń do ćwiczeń, a abonament kosztuje nieco więcej, lepiej skorzystać z takiej siłowni. Jest to duża zaleta w porównaniu z klubami sportowymi na drugim końcu miasta lub po drugiej stronie.

Ceny karnetów oraz możliwość "zamrożenia" karnetu

Nawet jeśli jesteś zdeterminowany, aby trenować, nie zapominaj o sytuacjach życiowych: nieplanowany wyjazd, opóźnienia w pracy, przeziębienie, urlop. Jest mało prawdopodobne, abyś miał gorączkę i ćwiczył lub zrezygnował z weekendu na rzecz siłowni. Weźmy więc karnet z funkcją zamrożenia.

Jest to korzystne z dwóch powodów:

 • masz możliwość elastycznego zaplanowania swojego harmonogramu treningów;

 • nie trzeba się obawiać i żałować, że przepadły ci zajęcia, za które już się zapłaciło.

Pamiętaj, aby zapytać o rabaty i programy promocyjne. Może to być pewna liczba biletów okresowych po obniżonej cenie w przeddzień wakacji lub 10% zniżki dla zaproszonych przyjaciół. Pamiętaj, że obniżenie ceny jest korzystne dla klubu, ponieważ siłownia i tak ponosi stałe koszty energii elektrycznej, personelu i konserwacji sprzętu.

Na koszt wpływają również:

 • Ilość sprzętu (tzn. możliwość pomieszczenia dużej liczby osób). Joga, pol-dance, basen, sauna podnoszą jego poziom.

 • Lokalizacja. Wynajem w granicach miasta w przestronnych, jasnych lokalach, w odróżnieniu od półpiwnic czy przedmieść.

 • Liczba pracowników.

 • Jakość wyposażenia, dostępność jadalni, pryszniców, kwalifikacje instruktorów.

Co zrobić, jeśli nie spodobała ci się siłownia lub nie masz czasu na jej odwiedzanie? Sprzedaj swoje członkostwo komuś innemu po niższej cenie. Podobne oferty można znaleźć w grupach w centrum fitness, w sieciach społecznościowych lub na forach.

siłownia

Usługi i wyposażenie siłowni

Jedna z ważniejszych kwestii związanych z wyborem odpowiedniej siłowni. Jeśli nie wiesz dokładnie, co chcesz robić, odwiedź klub, w którym jest wiele miejsc i sekcji: zazwyczaj jest to siłownia, gdzie znajdują się maszyny do ćwiczeń, bieżnie, steppery. Jest też kilka sekcji: aerobik, joga, pływanie, taniec, boks, crossfit itp.

Rodzaje dyscyplin sportowych

Jeśli osoba początkująca wie, że chce skupić się na bieganiu, niech zwróci uwagę na obszar cardio. Bieżnie i rowery treningowe są drogie i poszukiwane. Jeśli sala gimnastyczna jest przeznaczona dla 50 osób, a są tylko 2 tory, będą kolejki. Do rozwijania siły potrzebny jest wysokiej jakości sprzęt do ćwiczeń siłowych z nasmarowanymi elementami mocującymi, który powinien być przykręcony do podłoża.

W siłowni mieszanej, w której cała przestrzeń jest podzielona na strefy, należy zwrócić uwagę na dostępność mat, dywaników i specjalnych elastycznych gumowych bloków. Sprzęt powinien być wystarczający dla wszystkich, a maty i gumy są gwarancją bezpieczeństwa podczas ćwiczeń z ciężarkami.

Jest oczywiste, że ciężarowiec nie może rzucać ciężaru tam, gdzie rozciąga się dziewczyna. Im bardziej przestronne jest pomieszczenie i im lepiej rozmieszczone są poszczególne strefy, tym lepiej.

Jeśli sala gimnastyczna jest wypełniona po brzegi, jak w przypadku porannego autobusu, administracja jest chciwa. Grozi to nie tylko utratą komfortu i wydajności, ale także obrażeniami spowodowanymi naruszeniem zasad bezpieczeństwa.

siłownia

Dodatki do siłowni

Zestaw podstawowy obejmuje szafkę do przechowywania rzeczy podczas treningu, toaletę, prysznic, ewentualnie ręczniki (mały ręcznik treningowy i/lub duży ręcznik kąpielowy). Ważne: Należy zwrócić uwagę, czy dostępna jest bezpłatna woda. Posiadanie sauny, prysznicu, bezpłatnego masażu byłoby plusem, ale nie jest uważane za podstawową konieczność. Potrzebna jest apteczka i zestaw do pierwszej pomocy.

Higiena siłowni

Siłownia jest miejscem wspólnym, gdzie ludzie zostawiają ślady potu, korzystają z tych samych toalet i pryszniców. Zwróć uwagę na to, jak często i jak dobrze jest czyszczona. Na terenie siłowni część obowiązków spoczywa na Tobie: wytrzyj ręcznikiem sprzęt po sobie. Pozostałe powierzchnie są sprzątane przez klub.

Dobrym rozwiązaniem jest:

 • wykończenie wszystkiego, co się da, materiałem, który nie wchłania wilgoci i jest łatwy do czyszczenia;

 • dobre odpływy i wentylacja w prysznicach;

 • codzienne czyszczenie uchwytów i siedzisk na urządzeniach do ćwiczeń;

 • higiena w sali: należy poprosić o założenie nakładek na buty lub zmianę obuwia.

Umowa

Dobra siłownia może zaproponować podpisanie umowy. Jeśli dokument wydaje się nieprzejrzysty lub nie masz czasu, aby go przeczytać na miejscu, poproś o zabranie kopii do domu i przygotuj pytania w celu wyjaśnienia. Ważne jest, aby przestudiować ją od deski do deski! Może tam być napisane, że trzeba uiścić dodatkowe opłaty lub użyć drobnego druku. Na przykład nie odpowiadają za bezpieczeństwo przedmiotów znajdujących się w szafce, dostępność sprzętu ani jego sprawność.

Innymi słowy, nie masz prawa do odszkodowania, jeśli coś spadnie z góry lub jeśli w chwili przybycia na miejsce nie ma dostępnych maszyn. Sprawdź wszystkie klauzule umowy, w tym kary, zasady działania biletu okresowego i usługi dodatkowe.

siłownia

Kilka przydatnych wskazówek, jak nie rezygnować z ćwiczeń, jeśli już jesteś na siłowni:

 • Ćwicz w czasie, który Ci odpowiada, nawet pokonując lenistwo (oczywiste, ale prawdziwe).

 • Znajdź coś przyjemnego do zrobienia podczas ćwiczeń - słuchaj muzyki, książek, filmów.

 • Wybierz pobliską siłownię i nie zabieraj ze sobą więcej rzeczy, niż potrzebujesz. Można też wynająć szafkę.

 • Skorzystaj z pomocy trenera: zmotywuje Cię i przekaże prawidłową technikę na początku.

Trenerzy zalecają, aby przed rozpoczęciem programu skonsultować się z lekarzem. Upewnij się, że masz sprawne serce i nie masz problemów z oddychaniem. Pamiętaj, aby ćwiczyć równomiernie i na swoim poziomie. Nie próbuj spożywać napojów białkowych lub innych napojów dla sportowców, jeśli nie znasz wskazań i przeciwwskazań. Co najważniejsze, zawsze wracaj, nawet jeśli coś nie wyjdzie.

Komentarze (0)