Blog

#

Joga - co to jest?

  • 17 maja 2022
  • 0

Joga to holistyczna i wieloaspektowa nauka poznawania siebie i otaczającego nas świata, której historia liczy tysiące lat. W czasach starożytnych był to system niezwykle zamknięty, ponieważ techniki i praktyki były bardzo potężne i dawały prawdziwą władzę.

Jest to bardzo konkretna nauka, zawierająca wiele konkretnych ćwiczeń i technik pozwalających zrealizować wewnętrzny potencjał, uwolnić ogromne zdolności fizyczne i psychiczne tkwiące w każdym człowieku oraz utrzymać się w doskonałej formie fizycznej.

Ćwicząc jogę, człowiek wydostaje się z "szarej codzienności" do nowego, całkowicie fantastycznego i magicznego świata, staje się bardziej otwarty, szczery i życzliwy, zaczyna żyć jaśniej, pełniej i bardziej satysfakcjonująco.

Nauki te nie tylko pomagają poprawić zdrowie fizyczne, znaleźć silne, smukłe, wytrzymałe ciało, ale także pozwalają w pełni realizować się we wszystkich dziedzinach życia - w pracy i nauce, w karierze i biznesie, w rodzinie i relacjach międzyludzkich, w rozwoju zawodowym i osobistym oraz w wielu innych obszarach ludzkiej aktywności.

joga

Kto może uprawiać jogę, dla kogo jest ona odpowiednia?

Ściśle rzecz biorąc, jogę może uprawiać każdy. Nawet jeśli z tego czy innego powodu (wiek, problemy zdrowotne itp.) nie możesz uprawiać jogi fizycznej, możesz ćwiczyć inne rodzaje jogi - medytację, jogę snów, jogę wizualizacji, radżajogę itp.

Joga jest bardzo wszechstronna, niektórym ludziom bardziej odpowiadają praktyki związane z dobrowolnym wysiłkiem i ascezą, innym - praktyki związane z metodami energetycznymi i zaufaniem do Absolutu. Każdy może nauczyć się czegoś pożytecznego z szerokiego arsenału praktyk jogi.

Ale niezależnie od tego, jaki rodzaj jogi praktykujesz, jeśli praktykujesz ją w sposób uczciwy, skoncentrowany i regularny, jeśli wejdzie ci to w nawyk, możesz osiągnąć naprawdę dobre rezultaty.

Co dokładnie zapewnia joga?

Podsumowując różnorodność efektów, jakie oferuje joga, można odpowiedzieć na to pytanie w następujący sposób:

  • Zdrowie fizyczne, dobry ton energii, przypływ energii i witalności.

  • Piękne, sprężyste, smukłe ciało fizyczne.

  • Zdrowie psychiczne, uwolnienie od stresu, spokój, równowaga, wewnętrzna harmonia i wolność, poczucie radości i szczęścia.

  • Prawdziwe pozytywne zmiany w życiu - ciekawsza i lepiej płatna praca, pełne, interesujące życie, budowanie bardziej harmonijnych relacji z innymi, uwolnienie zasobów czasu, osiągnięcie wszystkich celów,

  • Rozwój duchowy - człowiek staje się bardziej otwarty, życzliwy, szczery, lepiej rozumie siebie i wszechświat, staje się wsparciem dla innych ludzi.

joga

Jakie są rodzaje jogi?

Istnieje wiele różnych rodzajów jogi, tak wiele, jak wiele jest przejawów życia ludzkiego. Zwykle do głównych, klasycznych rodzajów jogi zalicza się hatha jogę, krija jogę, mantra jogę, pranajamę i medytację. Jogi te pozwalają odbudować ciało fizyczne, uczynić je bardziej doskonałym, wytrzymałym, silnym, pomagają odnaleźć jasność umysłu, wyostrzyć umysł i zdolności intelektualne.

Jogi te są podstawą bardziej złożonych, egzotycznych jog, takich jak: tantra joga, joga miłości, nyasa joga, bhakti joga, jnana joga, radża joga, joga snu, joga wizualizacji i wiele innych.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Nikt na świecie nie jest w stanie podać dokładnej daty, ram czasowych czy liczby - wszystko zależy od sytuacji, nawyku praktyki i celów. Czasami zdarza się, że osoba, która dopiero zaczyna ćwiczyć jogę, robi szybkie postępy, a potem nagle trafia na mur.

I w tym przypadku wszystko zależy od was, od waszej woli i determinacji, od tego, czy jesteście w stanie zrealizować metodę harmonii. Ale w każdym razie, jeśli joga stanie się twoim nawykiem, wszystkie pozytywne rezultaty przyjdą, to tylko kwestia czasu.

joga

Czy joga może być niebezpieczna?

Joga jest niezwykle bezpiecznym systemem odkrywania siebie. Jak pokazały wieki historii, joga wie, jak się chronić, aby potężna wiedza i techniki nie dostały się w ręce złej, okrutnej osoby, która może wyrządzić krzywdę sobie lub innym. Nasz wszechświat jest tak sprytnie zaaranżowany, że nawet jeśli wiedza jogiczna wpadnie w ręce takiej osoby, nie będzie ona w stanie jej wykorzystać. W jodze istnieją metody klasyczne i tzw. metody szybkie.

Metody klasyczne są prawie całkowicie bezpieczne i każdy może się ich nauczyć, ale ich praktykowanie zajmuje dużo czasu i wymaga determinacji, odwagi i woli. Szybkie metody pozwalają bardzo szybko osiągnąć cel, naprawdę potrafią zdziałać cuda, ale kryją w sobie wiele pułapek i mogą być niebezpieczne dla praktykującego.

Zazwyczaj jednak osoba nieprzygotowana nie może z nich skorzystać i zrobić sobie krzywdy, ponieważ żaden z nauczycieli jogi nie nauczyłby takiej osoby szybkich metod, a gdyby zetknęła się z nimi sama, po prostu nie potrafiłaby ich rozpoznać.

Jednak joga wciąż na nowo zachęca praktykującego do uważności na swoje ciało, pamiętania o zasadzie harmonii i unikania wszelkich bolesnych uczuć. Przestrzegając metody harmonii i ściśle stosując się do wszystkich zaleceń nauczyciela, nigdy nie można wyrządzić sobie krzywdy. Dotyczy to zarówno klasycznej hatha jogi, jak i wszystkich innych rodzajów jogi.

Czy każdy system odkrywania siebie jest jogą?

Nie, nie jest. Jogą można nazwać tylko taki system samopoznania, który ściśle przestrzega pierwszej zasady jogi, czyli zasady dobroci, i drugiej zasady, czyli zasady zdrowego rozsądku.

Pierwsza zasada mówi nam, że "nie wolno nam krzywdzić żadnej żywej istoty, chyba że jest to absolutnie konieczne; jeśli nie ma możliwości, aby nie wyrządzić szkody, musimy postępować tak, jak nakazuje nam nasz obowiązek". Zasada ta jest kamieniem węgielnym każdego systemu samopoznania, bez jej respektowania nie można wznieść się na nowy poziom duchowy.

Druga zasada, czyli zasada logiki, mówi nam, że "nie wolno nam tracić czasu i energii na błahostki". Musimy najpierw bardzo jasno określić nasze cele, czy to w pracy, nauce, jodze, czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie, a następnie skierować wszystkie nasze wysiłki wyłącznie na ich osiągnięcie.

Dlatego przed podjęciem kolejnego działania musimy zadać sobie pytanie, czy prowadzi nas ono do celu, a jeśli nie, musimy je bezlitośnie odrzucić, niezależnie od tego, jak kuszące może się nam wydawać.

Przestrzegając pierwszej i drugiej zasady, prędzej czy później intuicyjnie "czujemy" naszą drogę przez życie, którą nazywamy dharmą, czyli przeznaczeniem, i podążając nią, szybciej osiągamy wszystkie nasze cele, a przy tym stajemy się bardziej świadomi naszych obowiązków.

Sprawdź też: Czym jest trening Pilates i jakie są jego zalety?

joga

W czym tkwi sekret? Jak rozpoznać, które ćwiczenia są ćwiczeniami jogi?

Podstawą całej jogi, głównym sekretem każdego ćwiczenia jogi jest harmonia, właściwe połączenie tego, gdzie trzeba się zmuszać, a gdzie można sobie na to pozwolić.

Jeśli sobie na to pozwolisz, będziesz się powoli rozwijać, bo joga wymaga siły woli, determinacji, wysiłku; jeśli natomiast będziesz się za bardzo forsować i ciągle "trzymać się w ryzach", nie rozluźniając się ani na chwilę, spowolnisz swoją praktykę. Asceza w jodze jest absolutnie konieczna, ale musi być zrównoważona relaksem i czerpaniem przyjemności z praktyki.

W jodze nie chodzi o to, CO się robi, ale JAK się to robi. Możesz skręcić się w trzy węzły i wykonać najtrudniejszą asanę, która wygląda dokładnie tak, jak na zdjęciu, ale nie jest jogą, albo możesz wykonać najprostszą postawę i uzyskać dzięki niej niesamowity efekt.

Innymi słowy, musimy unikać skrajności, kierować się zdrowym rozsądkiem i bardzo uważnie słuchać swojego ciała, swoich uczuć, emocji, wrażeń. Każde ćwiczenie fizyczne lub umysłowe może, ale nie musi być ćwiczeniem jogi, ważny jest element wewnętrznej harmonii i radości z jego wykonywania.

Jak rozpoznać, że dana osoba naprawdę odnosi sukcesy w jodze?

Jest tylko jedno główne kryterium sukcesu - nawyk uprawiania jogi. Oczywiście, gibkość, smukłość, poczucie harmonii i zdolność koncentracji są również wskaźnikami postępów w jodze, ale wszystkie one są drugorzędne i peryferyjne.

Jeśli wyrobiłeś sobie nawyk codziennego uprawiania jogi - bez względu na to, jaki rodzaj jogi ćwiczysz - to sukces masz gwarantowany, a uzyskanie efektów tej praktyki jest tylko kwestią czasu. Jeśli nie ma się nawyku takiego postępowania, można bardzo szybko osiągnąć pewne rezultaty i równie szybko je stracić.

Ponadto pamiętaj, że jogą można nazwać tylko taki system samopoznania, który ściśle przestrzega pierwszej i drugiej zasady - zasady życzliwości i zdrowego rozsądku.

Jeśli ktoś jest zły, okrutny, krzywdzi innych i nie chce się zmienić, to jest mało prawdopodobne, że będzie w stanie opanować praktyki jogi na naprawdę poważnym poziomie.

joga

Czy joga jest nauką otwartą czy zamkniętą?

W czasach starożytnych joga była bardzo zamkniętą doktryną - niewtajemniczeni nie mogli nawet zbliżyć się do sekretnych praktyk i technik jogi. Uważano, że osoba nieprzeszkolona i tak nie będzie umiała się nimi posługiwać i będzie miała negatywne skojarzenia z innymi ludźmi, którzy będą ją utożsamiać z jogą.

Jednak w ciągu ostatnich 150-200 lat sytuacja zmieniła się diametralnie. Wygląda na to, że niektórzy nauczyciele i profesorowie jogi zdecydowali: to jest to, nadszedł czas, ludzkość jest gotowa przyjąć tę naukę, teraz nadszedł czas, aby całkowicie upublicznić wiedzę o jodze, aby dotrzeć z nią do jak największej liczby ludzi.

Najciekawsze jest to, że historycznie zbiegło się to w czasie z rewolucją naukowo-techniczną, tak jakby nauczyciele jogi czekali na moment, w którym będzie można bardzo szybko rozpowszechnić wiedzę o jodze za pomocą nowoczesnych środków cywilizacyjnych. W tej chwili jest błogosławieństwo dla nauczycieli jogi, aby otwarcie szerzyli wiedzę o jodze - na pewno w tych szkołach, które są otwarte, bo nawet w naszych czasach jest wiele szkół zamkniętych.

Czy joga jest religią?

Nie, nie jest. Joga szanuje wszystkie religie, nie wyróżniając żadnej z nich, ale sama w sobie nie jest religią - joga jest systemem samopoznania. Jogę mogą praktykować ludzie wszystkich wyznań, a także ateiści.

W jodze uważa się, że religia jest sprawą prywatną. Joga nie jest sprzeczna z religią i doskonale ją uzupełnia, ale całkowicie dystansuje się od wszelkich sporów i argumentów religijnych.

joga

W jaki sposób joga i nauka łączą się ze sobą?

Różnica pomiędzy nauką a jogą polega na punkcie odniesienia: nauka stara się poznać świat, wybierając zewnętrzny punkt odniesienia, podczas gdy w jodze punktem odniesienia jest "ja" każdej osoby. Ponadto joga uświęca pierwszą zasadę; w jodze lepiej jest nie mieć żadnej wiedzy, niż mieć wiedzę zdobytą kosztem cierpienia żywych istot.

W nauce jednak zasady moralności i humanizmu nie zawsze są tak ściśle przestrzegane. Ale w jodze, podobnie jak w nauce, również wzywa się do doskonalenia umysłu, przestrzegania zasad logiki i zdrowego rozsądku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, oraz do zaprzestania wszelkiej nielogiczności i obskurantyzmu. Wiedza o jodze nigdy nie jest sprzeczna ze zwykłą logiką. Joga doskonale uzupełnia się z nauką.

Jakie choroby można wyleczyć dzięki jodze?

Joga nie leczy chorób fizycznych ani psychicznych - od tego jest medycyna. Joga nie zastępuje medycyny, jeśli masz problem zdrowotny i nie wiesz, czy możesz ćwiczyć jogę, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Joga jest przeznaczona dla osób "w zasadzie zdrowych", w innych przypadkach trzeba być bardzo ostrożnym podczas jej uprawiania.

Z pewnością istnieją przypadki, w których joga była wykorzystywana do leczenia chorób, które oficjalna medycyna uznała za nieuleczalne. Ponieważ joga jest bardzo potężną nauką, może podnieść z łóżka osobę, której lekarze już się poddali, ale - i tu nie ma gwarancji.

joga

Jaki jest główny cel jogi?

Głównym celem jest osiągnięcie najwyższego i zakazanego stanu szczęścia, urzeczywistnienie swojego najwyższego "ja", wolność od wszelkich uwarunkowań, wszelkich zależności. Ten stan nazywany jest samadhi. Joga nie wnosi niczego z zewnątrz, tylko wydobywa to, co już tam jest od samego początku.

Joga uczy nas, że potencjał naszego wyższego ja jest naprawdę nieograniczony, że naszym naturalnym stanem jest satchitananda, czyli doświadczenie najwyższej radości i błogości.

Tak więc główną ścieżką w każdej jodze, niezależnie od jej rodzaju, jest stopniowe usuwanie niewiedzy i poszukiwanie ukrytych zasobów w każdym z nas, aby znaleźć tę ostateczną wolność. 

Joga to holistyczna i wieloaspektowa nauka poznawania siebie i otaczającego nas świata, której historia liczy tysiące lat. W czasach starożytnych był to system niezwykle zamknięty, ponieważ techniki i praktyki były bardzo potężne i dawały prawdziwą władzę.

Jest to bardzo konkretna nauka, zawierająca wiele konkretnych ćwiczeń i technik pozwalających zrealizować wewnętrzny potencjał, uwolnić ogromne zdolności fizyczne i psychiczne tkwiące w każdym człowieku oraz utrzymać się w doskonałej formie fizycznej.

Ćwicząc jogę, człowiek wydostaje się z "szarej codzienności" do nowego, całkowicie fantastycznego i magicznego świata, staje się bardziej otwarty, szczery i życzliwy, zaczyna żyć jaśniej, pełniej i bardziej satysfakcjonująco.

Nauki te nie tylko pomagają poprawić zdrowie fizyczne, znaleźć silne, smukłe, wytrzymałe ciało, ale także pozwalają w pełni realizować się we wszystkich dziedzinach życia - w pracy i nauce, w karierze i biznesie, w rodzinie i relacjach międzyludzkich, w rozwoju zawodowym i osobistym oraz w wielu innych obszarach ludzkiej aktywności.

Komentarze (0)